Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzarea unei case
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzarea unei case

In 2007 am cumparat o casa natonalizata de la stat (regia fondului locativ) si doresc sa o vand. Pe contract este trecuta o clauza, ca nu pot sa o instrainez mai devreme de 10 ani de la inchierea contractului.Cum trebuie sa procedez, se poate face ceva in aceasta privinta?
Trebuie sa respectati clauza. Este o prevedere legala...si apoi niciun notar nu v-ar perfecta vanzarea
legal trebuie sa respectati acea interdictie de a nu vinde imobilul pana la expirarea termenului de zece ani.
Nu puteti vinde imobilul mai devreme de implinirea termenului de 10 ani, asa cum e specificat in actul de proprietate. Puteti, totusi, incheia un antecontract de vanzare cumparare, prin care puteti incasa o parte din pretul imobilului (sau chiar intregul pret) si va obligati sa finalizati vanzarea si sa incheiati contractul de vanzare cumparare in forma autentica la expirarea celor 10 ani. Asta presupune, insa, sa gasiti un cumparator dispus sa incheie astfel de acte si, desigur, incredere si seriozitate de ambele parti..
Multumesc pentru raspunsuri