Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de creanta / imbogatire fara justa cauza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de creanta / imbogatire fara justa cauza

Va rog frumos daca stie cineva sa-mi raspunda. As vrea sa stiu ce sanse am in instanta, pentru a nu mai pierde si bani si timp degeaba.
Am cumparat cu fostul sot (cand eram in concubinaj) un imobil in cote 1/2 fiecare. Asa a fost facut contractul. Eu am pus 77% din valoarea apartam., iar el 23%. Am facut plata prin transfer bancar. (Precizez ca el a avut 23% ca bani in contul lui personal si eu 77% in contul meu personal). Acum el in instanta a cerut 1/2 din valoarea apartam. Apartamentul acum valoreaza mai mult decat atunci cand l-am cumparat.
Daca as cere un drept de creanta, as fi in pierdere pentru ca suma pe care as solicita-o s-ar indexa cu indicele de inflatie si ar fi foaarte putin.
DACA AS MERGE PE IMBOGATIRE FARA JUSTA CAUZA CREDETI CA S-AR PUTEA? In acest caz s-ar lua in considerare valoarea bunului in momentul litigiului, adica pentru mine ar fi mult mai bine.

Multumesc frumos!
ati raspuns singura la intrebare.. bafta!
Nu imi este clar, totusi. Pe ce imi este admis sa merg? Imbogatirea fara just temei ti-o admite instanta numai daca nu exista un alt tip de actiune pe care-o poti face. Nu sunt de specialitate. Credeti ca mi se admite in reconventionala sa solicit imbogatire fara justa cauza?

Multumesc frumos