avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reintoarcerea la locul de munca mai devreme de 1 an
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reintoarcerea la locul de munca mai devreme de 1 an

Buna ziua,

urmeaza sa intru in co de crestere a copilului si ma gandeam sa aleg varianta de 1 an si sa ma reintorc la munca mai devreme de 1 an pt a beneficia si de cei 5 mil.
Temerea mea este ca firma ar putea sa imi refuze intoarcerea la munca mai devreme de 1 an.Va rog sa-mi spuneti daca firma poate face asta legal?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:28, 9 Mai 2011
1. OUG 111/2010 spune:
Art. 25
(1) Angajatorul are obligatia de a aproba concediul pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), precum si concediul fara plata prevazut la art. 6 alin. (1) si art. 10 alin. (1) si (2). Perioada de acordare se stabileste de comun acord cu angajatul.
...
2. Cele de mai sus inseamna ca dvs. alegeti de la inceput varianta (1 sau 2 ani) si data cand vreti sa suspendati CCC si sa reluati activitatea.

3. Daca vreti sa reluati activitatea mai repede decat ati scris in cerere atunci trebuie sa fie de acord si angajatorul.
Blumella a scris:

Buna ziua,

urmeaza sa intru in co de crestere a copilului si ma gandeam sa aleg varianta de 1 an si sa ma reintorc la munca mai devreme de 1 an pt a beneficia si de cei 5 mil.
Temerea mea este ca firma ar putea sa imi refuze intoarcerea la munca mai devreme de 1 an.Va rog sa-mi spuneti daca firma poate face asta legal?

Va multumesc.


La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrerupere ccc ContSters205372 ContSters205372 Daca o mamica se afla in concediul de crestere a copilului de pana la 2 ani si doreste sa il intrerupa pentru 1 luna pentru a se intoarce la lucru [u]mai ... (vezi toată discuția)
Concediul post natal mariusturcu mariusturcu dupa perioada de doi ani ptr cresterea copilului sunt obligat sa merg din nou la servici?Daca da in ce conditii si ce perioada.: (vezi toată discuția)
Crestere copil danima2001 danima2001 Buna ziua vreau sa revin din crestere copil mai devreme si vreau sa stiu daca exista vreun termen limita de depunere a cererii de revenire catre ... (vezi toată discuția)