Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul post natal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul post natal

dupa perioada de doi ani ptr cresterea copilului sunt obligat sa merg din nou la servici?Daca da in ce conditii si ce perioada.:
Pe perioada concediului pentru crestere copil aveti contractul individual de munca suspendat; dupa terminarea acestuia trebuie sa mergeti la locul de munca si sa va clarificati situatia: daca nu vreti sa va continuati munca va dati demisia sau daca locul de munca n-a fost desfiintat intre timp va reluati munca.
1. Daca nu mai doriti sa mergeti la serviciu dupa CCC, este dorinta dvs. si o puteti pune in practica.
2. Trebuie insa sa mergeti la angajator, sa faceti o cerere de incetare a suspendarii CIM (cu data de a doua zi cand copilul implineste 2 ani) si, cu aceeasi data, sa faceti o cerere de incetare a CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii).
3. Daca demisionati (art.79 din Codul muncii) trebuie sa va duceti la serviciu in perioada de preaviz de 15 zile calendaristice.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
mariusturcu a scris:

dupa perioada de doi ani ptr cresterea copilului sunt obligat sa merg din nou la servici?Daca da in ce conditii si ce perioada.:

La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.