Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... drept de recurs la desfacerea casatoriei prin hotarare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

drept de recurs la desfacerea casatoriei prin hotarare judecatoreasca

Buna ziua ,

As dori sa stiu daca se poate face recurs la sentinta de divort (in vederea anularii sentintei ) comunicata la data de 02.02.2011 , iar data sosirii a comunicarii este de 05.05.2011? In sentinta exista o mentiune prin care se poate face recurs in termen de 30 de zile de la comunicare .!!!

Mentionez ca , desfacerea casatoriei a fost de comun acord ,fara culpa vreunueia dintre parti. Nu exista minori in intretinere .In momentul de fata ne am impacat si am dori anularea sentintei ,daca acest lucur e posibil .

In concluzie, as dori sa stiu daca se poate anula sentinta , iar daca este posibil care sunt procedurile si actele care trebuiesc facute ptr acest lucru!!

Multumesc anticipat
Anamaria

ce motiv vreti sa invocati in recurs din moment ce la fond ati fost cu desfacerea casatoriei? nu v-a fortat nimeni sa spuneti in fata instantei ca sunteti de acord cu divortul.
Se calculeaza 30 zile de la data comunicarii la Dvs. Data inscrisa pe stampila postei la sosire aplicata pe "comunicare"
In conformitate cu art 618, alin. (2) Cod pr. civ. : 'Actiunea de divort se va stinge prin impacarea sotilor, in orice faza a procesului, chiar daca intervine in instanta de apel sau de recurs iar apelul ori recursul nu sunt timbrate conform legii."