Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

S-a pronunțat divorțul la Tribunal în 25 noiembrie am primit hotărârea și se spune cu recurs în 30 de zile.
Pot face recurs . Motive nu ar mai fi , eventual pentru a renunța la acțiune, adică a retrage acțiunea și a ma împăca.
E posibil?
Actiunea de divort se stinge prin impacarea sotilor in orice faza a procesului, impacare de care instanta de judecata ia doar act (conform art. 618 al.2 C.Pr.civ), actiunea de divort se stinge prin impacarea sotilor, chiar daca intervine in apel sau recurs, iar apelul sau recursul nu sunt timbrate conform legii ). Aceasta norma este nu numai imperativa ci si speciala si are prioritate fata de o alta norma imperativa (cea a perimarii), astfel incat s-a considerat ca solutia impacarii are prioritate fata de solutia constatarii perimarii ( daca nu ar fi asa s-ar ajunge la situatia in care partile, desi s-au impacat si convietuiesc in continuare, ar trebui sa se recasatoreasca.
Daca impacarea partilor intervine in apel sau in recurs, calea de atac trebuie adimsa pentru ca numai astfel se poate ajunge la schimbarea sentintei, respectiv la casarea deciziei din apel, in sensul de a se pronunta stingerea actiunii de divort.
davideli a scris:

S-a pronunțat divorțul la Tribunal în 25 noiembrie am primit hotărârea și se spune cu recurs în 30 de zile.
Pot face recurs . Motive nu ar mai fi , eventual pentru a renunța la acțiune, adică a retrage acțiunea și a ma împăca.
E posibil?

Atacati hotararea de divort cu apel in 30 de zile de la comunicare, iar in cadrul apelului, renuntati la actiunea de divort, unde ambele parti declara ca s-au impacat.
Acţiunea se poate stinge în orice fază prin împăcarea soţilor.