Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere pentru denunt calomnios
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere pentru denunt calomnios

Pot sa fac plangere pentru denunt calomnios unei persoane care m-a hartuit 2 ani cu plangere impotriva NUP pentru abuz in serviciu?
Da!
Va constituiti parte civila cu daune morale si materiale.
sa fiu mai explicit: in 2009 o persoana mi-a facut plangere pt abuz in serviciu ; s-a dat NUP, a facut plangere impotriva NUP si dupa mai multe plimbari Judecatorie - Tribunal a reusit printr-o minune anularea rezolutiei NUP si inceperea urmaririi penale. Acum 2 luni am primit scoatere si vad ca nu a mai facut conte4statie. Unde mai punem ca acea persoana a declarat ca este proprietara acelui teren fara a fi nici macar mostenitoare......Cum ma sfatuiti sa procedez:penal sau civil?
259 cod .penal.
Va constituiti parte civila pentru daune materiale (le dovediti cu chitante,martori) si morale , pe care le estimati.
avvalentina, utilizator
va multumesc