avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere succesiune

mama decedata a mostenit de la bunici (parintii ei) 1,5 hectare teren agricol.
Dupa deces daca solicitam dezbaterea mostenirii (tata si doi fii) cat revine fiecarei parti
1) 0,5 +0,5+0,5 hectare (pentru fiecare mostenitor =0,5 hectare)
2) 1 hectar (tata) si 0,25 + 0,25 hectare (pentru fiecare fiu = 0,25 hectare)
Care sunt articolele din lege care specifica cum se dezbate acest caz de mostenire.
va multumesc anticipat pentru consiliere.
tatal primeste 1/4 din mostenire si copii 3/4.. impartiti si dvs terenul dupa aceste cote
tatal are 3750m2, iar fiecare dintre voi 5625m2

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare pamant - certificat de mostenitor Ionelll321 Ionelll321 Buna ziua, Sunt in urmatoarea situatie: strabunicul meu (tatal bunicului meu) a avut un titlu de proprietate pe o suprafata totala de 3 hectare, dupa ... (vezi toată discuția)
Succesiune IONY1972 IONY1972 Buna seara! Mama a decedat acum 7 ani,tatal a decedat de curand.Suntem 2 frati dintre care unul din prima casatorie a tatalui (nu infiat).Mentionez ca nu s-a ... (vezi toată discuția)
Mostenirea radu1982 radu1982 am o mica problema ...tatal meu a murit in martie 2009 iar bunicul (tatal tatalui meu)in luna august al aceluias an.bunica inca este in viata insa acum sunt ... (vezi toată discuția)