avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1949 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi legale.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi legale.

Am fost fost angajat intr-o firma de IT&C din Bucuresti unde am stat o luna si aproape doua saptamani.
La angajare am primit masina de servici calculator si telefon care mi-au fost predate de catre administratorul firmei printr-un proces verbal semnat de ambele parti.
Am acrosat masina si comform actului semnat sunt platitor al daunei dar am fost dat afara fara contract si fortat sa predau masina si calculatorul, neprimind decit jumatate din salariu, cealalta fiind justificata ca plata a daunei.Specific ca masina detine asigurare full casco.
Nu am primit copie contract de munca si nici preaviz, dar jumatate din beneficiu este oprit.
Detin acte doveditoare ale proceselor de predare si primire a masinii si calculatorului.
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:31, 4 Iulie 2008
Conform Legii 130/1999, contractul individual de munca trebuia inregistrat le ITM in 20 de zile de la data incheierii.
Normal, trebuia sa va inmaneze un exemplar. Daca nu l-au inregistrat la ITM inseamna ca ati muncit "la negru".
Cand ati luat salariul in prima luna ati semnat un stat de plata? S-au v-a dat banii in mana fara sa semnati nimic?
Daca aveti contract inregistrat la ITM trebuie sa va faca si incetarea acestuia.
Sfatul meu este sa va duceti la Inspectoratul Teritorial de Munca de care apartineti, sa verificati daca aveti contract individual de munca, daca s-a facut incetarea lui si sa solicitati adeverinta de vechime.
Daca nu ati avut contract individual de munca, tot la ITM, la corpul de control, reclamati situatia dvs. Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrarea actelor aditionale la itmb Monici Monici Buna ziua, Am si eu o intrebare: potrivit informatiilor primite astazi, s-a revenit la Legea 130/1999 potrivit careia actele aditionale ale societatilor ... (vezi toată discuția)
Salariatul loveste masina firmei, cine plateste paguba? ionuca ionuca Un salariat cu contract individual de munca, in timpul unei curse a lovit masina firmei (mai exact remorca autovehicolului). Incidentul s-a produs prin faptul ... (vezi toată discuția)
Amenda!!!! laryssa laryssa Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am urmatoarea situatie : trei carnete de munca care trebuiesc inchise de ITM din 2007. Inspectorul care trebuie sa le inchida ... (vezi toată discuția)