Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare apartament cu probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare apartament cu probleme

In urma unui proces de partaj s-a stabilit ca partile s-au inteles sa vanda apartamentul si sa imparta banii in mod egal. Procesul a fost deschis de sot deoarece vroia cota 100%. Cand a inteles care este situatia a suspendat procesul in vederea intelegerii sa-l vindem si sa luam cote egale. In momentul de fata eu locuiesc in apartament cu fata care este majora , sotul fiind evacuat la divort din 1996.
Problema este urmatoarea , nu ne intelegem la ce pret sa-l vindem , el vrea sa-l vanda foarte mult sub pret iar eu in functie de piata m-am orientat la cel mai mic pret posibil acceptabil real. Am inscris apart si la o agentie imobiliara. El este interesat sa ia cit mai repede niste bani .
Intrebarea mea este : Poate sa ma forteze cu avocatul lui sa-l vand la un pret subvaloarea lui? Poate sa ma forteze sa grabesc vanzarea, sub pretextul suspendarii procesului intelegand de acolo ca mi-a facut un mare bine ca nu mai vrea 100% desi nici o lege nu i-a dat dreptate ?
Nu va poate obliga nimeni sa semnati un contract de vanzare-cumparare pe care il considerati dezavantajos. Nu va dati consimtamantul si punct.