Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rectificarea cartii funciare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rectificarea cartii funciare

Buna ziua
Speta este: in baza Legii 10/2001, prin intermediul unui executor judecatoresc, in cartea funciara a fost inregistrata o interdictie de mostenitorul X al fostului proprietar. Un alt mostenitor , Y,n-a uzat de aceasta posibilitate dar ne-a chemat in judecata pentru anularea Contractului de vanzare cumparare intocmit in baza legii 112 si retrocedarea imobilului in natura. Mostenitorul X nu s-a constituit in parte civila in acest proces si nu a mai avut nicio pretentie pe parcursul procesului. Hotararea judecatoreasca , ramasa definitiva si irevocabila, recunoaste mostenitorului Y dreptul la despagubiri materiale iar noua dreptul de a ramane proprietarii casei pe care am cumparat-o. Cum putem radia interdictia inregistrata de mostenitorul X din cartea funciara?
1. Indeplinind formalitatile legale la OCPI.
Rectificarea de C.F se face in mod amiabil , sau in instanta.D-voastra, mergeti la BCPI de care apartineti(deoarece OCPI sunt pe judete si au Birouri de C.F) si pe baza unei cereri , solicitati radierea respectiva-bineinteles trebuie sa aveti si actele respective , necesare Se plateste o taxa si se da termen de n zile.
faceti cerere scrisa catre biroul de carte funciara. anexati cererii de radiere si copie dupa sentinta civila definitiva si irevocabila.