Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum obtin pensia alimentara in situatia de fata???
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum obtin pensia alimentara in situatia de fata???

Am si eu o mica poveste, parintii mei au dat divort in octombrie 2007 cand eu aveam 19 ani, acum am 20 in iulie 2008, in octombrie 2007 am intrat la facultate pe loc bugetat, la divortul parintilor eu nu am cerut pensie alimentara tatalui cazand cu el de comun acord ca imi va plati o suma lunar pentru intretinere.totul a fost bine lucrurile au descurs asa cum stabilisem.In aceasta vara am decis sa imi inghet anul la acea facultate si sa merg la o postiliceala cu acelasi profil , la aflarea vestii tatal meu a decis sa nu imi mai plateasca nici un leu pentru intertinere( probabil a platit pana atunci de frica unui proces din care as fi putut obtine probail o suma mai mare decat cea oferita de el) acum eu vreau sa stiu in ce masura mai pot obtine o pensie alimentara de la el daca urmez acea scoala postliceala cu taxa?? tin sa precizez ca mama este in strainatate si ma intretine si ea cu o suma destul de buna (300euro lunar).
Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui ce urmează a o plăti. Instanta va lua in calcul toate aceste aspecte, iar pensia de intretinere pe care o va stabili nu poate depasi 25% din venitul net al tatalui dvs.