Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

Buna seara .
Vreau sa stiu daca uzucapiunea se poate lasa sau dezbate de catre mostenitori?
Multumesc
ce anume doriti sa aflati mai precis? despre ce este vorba?
Nimeni nu poate vinde sau lasa ca mostenire mai mult decat are dreptul, conform actelor de proprietate.Daca terenul pe care il mostenesc cu totii, este mai mare decat cel din acte, dar respectivul decedat l-a stapanit pana la moarte si acum se dezbate mostenirea, dupa ce se va face aceasta imparteala, se poate uza de uzucapiune. dar inca o data-mostenirea este doar cat aveti in actele defunctului.
Multumesc!