Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Invalidarea consilierului local
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Invalidarea consilierului local

Nu am incalcat nuciun art din lg 215, si conform hotararii C.L. am fost invalidat in calitatea de consilier local (desi am fost prezent la sedinta) invocandu/se prevederile art. 31 pt 3,5 din lege.
Ce pot face in aceasta situatie daca ma adresez instantei de judecata?
In afara de cererea privind anularea hotararii CL, ce alte cereri mai pot sa fac?
Multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dvs!
Hotararea de validare sau invalidare a mandatelor poate fi atacata de cei interesati la instanta de contencios administrativ in termen de 5 zile de la adoptare sau, in cazul celor absenti de la sedinta, de la comunicare.
Instanta de contencios administrativ se pronunta in cel mult 30 de zile. In acest caz, procedura prealabila nu se mai efectueaza, iar hotararea primei instante este definitiva si irevocabila.

Numai la instanta de contencios administrativ (Tribunalul judetean) puteti formula cerere de anulare a hotararii Consiliului Local prin care ati fost invalidat.