Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Caz fortuit
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Caz fortuit

Buna seara
in data de 04-05-2011 in jurul orei 0.45 am fost oprit ,in Bucuresti sos Panduri, de politia rutiera pt depasirea vitezei legale (90km/h) in dreapta mea se afla sotia insarcinata in luna a7 a si avea dureri foarte mari.i-am explicat politistului ca ma deplasez la Spitalul Universitar cu o urgenta iar acesta mi-a oprit permisul si ci-ul pentru a reveni mai tirziu sa-mi returneze actele impreuna cu o amenda de 402lei+4pct
Doresc sa stiu ce acte imi trebuie pt contestatie,si daca se poate un model
am de la spital confirmarea urgentei(sotia a stat internata cu perfuzi 3 zile)
azi am intrat pe pagina judecatoriei sector 5 si am luat urmatoarea solutie a dosarului
"Solutie: Admite plângerea. Anulează procesul-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiilor seria CC nr. 8935818/04.05.2011 şi, în consecinţă, exonerează petentul de sancţiunile contravenţionale aplicate prin acesta. Irevocabilă. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 25.11.2011"
mai pot face recurs cei de la politie?
biff4joe a scris:
mai pot face recurs cei de la politie?

O hotarare judecatoreasca irevocabila nu poate fi atacata cu recurs. Prin urmare raspunsul la intrebarea dvs. este "nu".

multumesc frumos pt raspuns!