Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia,hotararea si penalizarile
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia,hotararea si penalizarile

Am fost dat in judecata pt. neplata cheltuielilor(restante) , pentru perioada iulie 2009- aprilie 2010, si s-a obtinut o hotarare judecatoreasca si executare silita pentru sumele de 730-restante
713-penalizari
700-onorariu avocat(al asociatiei)
360-executare silita
Va aduc la cunostinta , ca asociatia imi pune in continuare penalizari la respectiva suma , chiar daca aceasta este o hotarare judecatoreasca , motivand ca orice suma restanta este penalizata . Acest lucru este corect sau nu ? Ce sa fac ? Pot dau asociatia in judecata ? X-(
Da, este corect. In dosarul in care ati fost dat in judecata s-au calculat penalizari pana la data introducerii actiunii. Ori, de exemplu pentru luna aprilie 2010 nu vi s-au calculat penalizari atunci, iar dumneavoastra nu ati achitat aceasta suma toata perioada cat v-ati judecat. Apoi si asupra celorlalte sume lunare cuprinse sau nu in actiune se calculeaza penalizari pana cand acestea ajung egale cu debitul asupra caruia se calculeaza.
Adriantot, moderator
Nu aveti pentru ce sa dati asociatia de proprietari in judecata,atata timp cat dvs continuati sa figurati in evidenta contabila cu debit neachitat
Achitati debitul si asociatia de proprietari nu va mai avea la ce sume sa aplice penalitati