Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... creanta incerta- cerere chemare in judecata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

creanta incerta- cerere chemare in judecata

buna am incheiat un contract de intermediere pentru o inchiriere, in care cealalta parte s-a obligat la plata unui comision de 50% din valoarea chiriei pe prima luna. contractul de inchiriere s-a incheiat in lipsa noastra si nu stim exact cat este stabilita chiria pe o luna pt cerereea de emitere a somatiei de plata. daca introduc o actiune in instanta, pe calea comuna pot solicia obligarea paratului sa prezinte inscrisul (contract de inchiriere)? sau sa solicit obligarea la plata pe suma pe care stiam noi ca o pretinde proprietarul? sigur au negociat si este mai putin.
in cazul dvs. e necesara o actiune de drept comun.