Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot contesta un proces verbal pentru nerespectarea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot contesta un proces verbal pentru nerespectarea egalitatii in fata legii?

In cursul saptamanii trecute,am stationat cu autoturismul in statia taxi nr.88 din constanta(zona policlinica TBC) si la intoarcerea mea, linga masina se afla un agent de la politia locala cu caracatita pregatita.Pana la urma nu a mai pus-o si a facut pv cu amenda de 400 ron.In jur mai erau masini stationate neregulamentar(pe trotuar,sub semnul de oprire interzisa,etc) si la intrebarea mea de ce nu sint amendati si ceilalti,raspunsul lui a fost ca, accepta el, pentru ca in zona se lucreaza.Am facut poze celorlalte masini.La doua zile am facut iar poze si una dintre masini era tot sub semnul de oprire interzisa.Credeti ca am sanse sa schimb sanctiunea in avertisment facind contestatie, daca invoc art.16 din constitutie si a normelor de conduita a functionarilor publici,potrivit caruia functionarii publici au indatorirea de a aplica acelasi regim juridic in situatii identice sau similare?Mai mentionez ca masina mea se afla la o distanta de cel putin 25 de metri fata de indicatorul statie taxi,dupa intersectia cu o mica alee.
Astept un raspuns din partea dumneavoastra.
Cu multumiri.
Nu sunt considerate probe in fata instantei de judecata acele fotografii.Invocati jurisprudenta CEDO cu privire la dovedirea vinovatiei dvs.ce ar fi trebuit probata de agentul constatator.
De ex.:
Analizand criteriile stabilite pe cale de jurisprudenta,va rog sa constatati ca domeniul contraventional ,astfel cum este reglementat prin norma cadru OG 2/2001 ,poate fi calificat ca intrand in sfera de aplicare a art.6 paragraf 1 CEDO in latura sa penala.Astfel,Curtea a subliniat in mod repetat si pertinent (cauza ZILIBERBERG VS.REPUBLICA MOLDOVA) faptul ca elementul esential pentru a stabili daca art.6 paragraf 1 din conventie este aplicabil in latura sa penala,este caracterul preventiv si sanctionator al sanctiunii aplicate .
In speta,sanctiunea aplicata este in cuantum de ----- lei ,scopul sanctiunii fiind unul de constrangere cat si de prevenire a savarsirii de noi fapte.
Aceasta sanctiune nu priveste si nici nu urmareste acoperirea unui prejudiciu ci are exclusiv o functie represiva si preventiva.

Va rog sa observati ca aplicabilitatea ,in aceasta speta,a dispozitiilor art.6 paragraf 1 CEDO ,in latura sa penala ,in mod evident a fost tinuta si de prevederile paragrafelor 2 si 3 ale aceluiasi articol,care instituie garantii procedurale specifice in domeniul penal.Printre aceste garantii se numara si cea referitor la obligativitatea respectarii prezumtiei de nevinovatie .Aceasta prezumtie priveste atat atitudinea organelor judiciare fata de savarsirea cauzei,cat si sarcina probei.Tot pe cale jurisprudentiala (cauza SALABIAKU VS.FRANTA) Curtea Europeana a Drepturilor Omului a stabilit ca prezumtia de nevinovatie nu este una absoluta ,admitand posibilitatea existentei unor prezumtii de drept sau de fapt in cadrul sistemelor de drept national.
Prezumtia de legalitate de care se bucura procesul verbal trebuie sa respecte insa un raport de proportionalitate intre scopul urmarit de lege
( consolidarea exercitarii autoritatii de stat prin prisma agentilor constatatori) si mijloacele utilizate.
Va rog sa constatati ca in speta,sarcina probei revenea organelor de politie,mijloacele care ar fi putut consolida sustinerile agentului constatator stand exclusiv la indemana acestuia (declaratii de martori,audierea partilor,etc).O interpretare contrara ar fi incompatibila cu respectarea prezumtiei de nevinovatie si implicit cu dreptul subsemnatului de a nu fi obligat sa-mi dovedesc nevinovatia.

Pe cale de consecinta,fiind in raport de motivele de fapt si de drept,
expuse si argumentate in mod corespunzator ,si avand in vedere motivele invocate ,va rog sa constatati ca cererea noastra este intemeiata si dovedita,sa o admiteti ca atare,iar in virtutea competentei ce va este conferita de lege ,prin sentinta judecatoreasca sa dispuneti anularea procesul verbal atacat,si exonerarea subsemnatului de la plata amenzii aplicate.

Agentul constatator ar fi trebuit sa dovedeasca contraventia-prin martori,etc-si nu dvs.sa fiti nevoit a proba netemeinicia acestui pv.In prezent,multe instante de judecata din Romania anuleaza procese verbale de acest gen,prin prisma jurisprudentei CEDO.
In ceea ce priveste celelalte autoturisme parcate ilegal,acest aspect este irelevant pentru deslusirea cauzei,deoarece aici ne referim doar la presupusa dvs.abatere.Va aduc la cunostinta-pe viitor-ca aveti dreptul de a nu fi de acord cu un proces verbal de contraventie in care sunteti sanctionat,si mai mult ,aveti dreptul de a aduce obiectiuni scrise in cuprinsul acestuia,si a nu-l semna.
andymaurul, utilizator
Va multumesc mult pentru raspuns.

Parcurgand raspunsul dumneavoastra,am constatat ca am omis anumite detalii importante,cum ar fi:

am refuzat sa semnez procesul verbal; la mentiuni am specificat ca
,,mai erau si alte masini in jur care nu au fost sanctionate".
Este si un martor asistent la incheierea pv-ului.
Din pv. reiese ca ora constatarii faptei este 13h12min. ,iar intocmirea acestuia a fost facuta la 13h20min.,fapta savirsita fiind ,,a stationat cu auto ....in statia taxi impiedicand accesul acestora".
In cele 8min. s-au parcurs toate etapele:legitimat(el),verificat acte(mie)mers la masina pentru intocmirea pv-ului.
Pv-ul mi-a fost afisat pe usa de la intrarea in bloc,la citeva zile distanta de intocmirea lui.
Pentru a ma incadra in cele 48 de ore astazi am platit amenda.

Din nou astept raspunsul d-voastra.
Cu aceleasi multumiri.

zargan, utilizator
zargan a scris:

Va multumesc mult pentru raspuns.

Parcurgand raspunsul dumneavoastra,am constatat ca am omis anumite detalii importante,cum ar fi:

am refuzat sa semnez procesul verbal; la mentiuni am specificat ca
,,mai erau si alte masini in jur care nu au fost sanctionate".
Este si un martor asistent la incheierea pv-ului.
Din pv. reiese ca ora constatarii faptei este 13h12min. ,iar intocmirea acestuia a fost facuta la 13h20min.,fapta savirsita fiind ,,a stationat cu auto ....in statia taxi impiedicand accesul acestora".
In cele 8min. s-au parcurs toate etapele:legitimat(el),verificat acte(mie)mers la masina pentru intocmirea pv-ului.
Pv-ul mi-a fost afisat pe usa de la intrarea in bloc,la citeva zile distanta de intocmirea lui.
Pentru a ma incadra in cele 48 de ore astazi am platit amenda.

Din nou astept raspunsul d-voastra.
Cu aceleasi multumiri.

Solicitati instantei sa trimita adresa catre politie pentru a depune la dosarul cauzei avizul de primire al pv ,aviz semnat de dvs.,sau procesul verbal de afisare al pv semnat de un martor.Daca exista acest pv de afisare,solicitati instantei audierea martorului din acest pv.

OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor
Art. 27. - Comunicarea procesului-verbal si a instiintarii de plata de face prin posta, cu aviz de primire, sau prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operatiunea de afisare se consemneaza intr-un proces-verbal semnat de cel putin un martor.

andymaurul, utilizator
va multumesc din nou pentru raspuns.

Dovada de primire a pv-ului arata asa:

Subs...acelasi insp. care a intocmit pv-ul de constatare,,m-am deplasat la domiciliul."..datele sunt corecte.
Deoarece:
A)...
B)persoana neaflandu-se la domiciliu si neexistand alte persoane(din cadrul familiei,persoane care locuiesc cu susnumitul ,administrator,portar,etc.)carora sa se inmaneze pv-ul

Lucru neadevarat pentru ca eu locuiesc cu soacra mea care nu poate iesi din casa din cauza bolii si pe deasupra eu eram acasa cu sotia si copilul.

am afisat pe usa principala a cladirii,fapt atestat de martorul....
domiciliu...nu , Str....nu,Bl....nu,Sc...nu,Judet..nu,CI(BI)..nu,CNP...da

Agent..semnatura Martor...semnatura

Nu stiu cum ma poate ajuta aceasta dovada completata incorect.

Cu multa stima,
Stefan.C