Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Acordarea sporului de dispozitiv de 25%
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Acordarea sporului de dispozitiv de 25%

Buna ziua! Se da urmatorul caz: un numar de 7 angajati ai unei Primarii dau in judecata Primaria pentru acordarea retroactiva a sporului de dispozitiv si castiga procesul aceasta fiind obligata sa plateasca sporul retroactiv pentru anii 2005,2006,2007. Cei 7 angajati sunt platiti conform hotararii judecatoresti. Acuma vine si intrebarea: de ce au fost platiti retroactiv numai angajatii care erau mentionati in hotararea judecatoreasca iar restul angajatilor cu acelasi statut din institutie,dar care la momentul respectiv nu erau angajati,fiind angajati ulterior actiunii,nu au primit diferenta de salar.Este necesara o noua hotarare judecatoresca si pentru restul ? Nu este discriminare sa platesti doar o parte din angajati? Angajati cu acelasi statut in institutie nu primesc aceleasi drepturi? Chiar daca hotararea judecatoreasca specifica numele persoanelor care au dat Primaria in judecata ,normal este ca respectiva hotarare sa se aplice pentru toti salariatii .Cum credeti ca este corect?
am Ordinul 496/2003 si nu cel cu nr.275/2002.
daca de primul aveti nevoie dati-mi adresa de e-mail
gurausamira@yahoo.com, pentru ordinul 496/2003, va multumesc mult