Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... club sportiv
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

club sportiv

Sunt presedinte a unui club sportiv privat.In urma adunarii generale a membrilor fondatori am hotarat(cu acordul sau)ca unul din membrii sa se retraga din cadrul clubului nostru,in loc venind un nou membru.Care sun pasii pe care trebuie sa ii parcurg pentru scoaterea acestuia din club si aducerea membrului nou?
Va multumesc anticipat!
Persoana anunta in scris conducerea clubului ca se retrage din toate functiile de conducere si din calitatea de membru incepand din data de...
Puteti atrage unul sau mai multi membrii. Acum cred ca trebuie sa vedeti ce scrie in statutul asociatiei(clubului) legat de includerea de noi membri. In principiu el(daca e persoana fizica) sau persoana care-l reprezinta oficial(la persoanele juridice) depune o cerere ca doreste sa se inscrie ca membru al asociatiei. E aprobata de organele de conducere. In cazul dumneavoastra faceti primirea noilor membrii inainte de renuntarea celui care vrea sa place.
Dupa data cand cel vechi a plecat se organizeaza aga extraordinara si se aleg noile organe de conducere in care va intra si una din persoanele nou venite. Apoi trebuie sa inregistrati la judecatorie noua conducere a clubului.
Va multumesc!
Cererea prin care persoana anunta in scris ca se retrage din toate functiile de conducere trebuie autentificata la un notar sau trebuie doar stampilata si semnata de conducerea clubului?La fel este si pentru cea de inscriere ca nou membru?
Ce documente mai trebuiesc depuse la judecatorie pentru schimbarea conducerii clubului?
Cererea de retragere e un act de voinata unilaterala si care de fapt solicita organului de conducere sa ia act de retragerea sa din toate functiile. Organul de conducere se intruneste, discuta si adopta masurile necesare continuarii activitatii clubului. Nu e necesar de mers la notar.
Pentru inscrierea unui nou membru urmati procedura din statut. Nu e nevoie de mers la notar.
Dupa ce faceti adunarea generala a asociatiei de alegeri(se mai pot discuta si alte puncte importante pe ordinea de zi), faceti proces verbal al sedintei si tabel cu toti membrii si cu semnaturile celor prezenti. Tot in acest proces verbal, pe la sfarsit sa introduceti o fraza cum ca adunarea generala imputerniceste pe presedinte(treceti toate datele lui din buletin, adresa, cnp) sa face toate formele legale de inregistrare in registrul asociatiilor si fundatiilor a noilor modificari aduse la statut si actul constitutiv.