Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM PENSIONAR LIMITA VARSTA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM PENSIONAR LIMITA VARSTA

Am o salariata cu 4 ore careia i-a venit decizia de pensionare anticipata. Este necesar sa-i inchid cim-ul vechi si sa-i fac un alt contract de munca sau pot merge in continuare cu cel vechi?
Persoanele pensionate anticipat nu pot cumula pensia cu salariul , potrivit Legii nr.263/2010.
imi cer scuze, e pensionar limita de varsta
II faceti incetarea CIM (art.56d din Codul muncii) si apoi incheiati un alt CIM cu aceeasi data.
multumesc pt raspuns; saptamana trecuta i-a venit decizia care e cu 23.03.2011. contractul tb sa-l fac dupa ce anunt la itm noul cim; nu cred ca s-a modificat ceva.
C.i.m. il puteti face , dar trebuie transmis prin REVISAL cel mai tarziu în ziua lucratoare anterioara începerii activitatii de catre salariatul în cauza .