Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procedura inaintea primei instante
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procedura inaintea primei instante

va rog daca ma puteti lamuri asupra termenului "prima instanta" din codul de procedura civila. Ma intereseaza daca in rejudecare fond dupa desfiintare hotarire in apel sint din nou "in prima instanta" sau nu?, Pot de exemplu in rejudecare in calitate de reclamant sa chem pe altcineva in garantie conf.art.61 alin.2 "pina la incheierea dezbaterilor inaintea primei instante"? Va multumesc.
prima instanta se refera la fond, adica prima din cele 3 fond, apel, recurs.
in rejudecare, dosarul este trimis sa se reia judecata de acolo de unde s-a ramas.
este posibil sa se dispuna timiterea spre rejudecare - la instanta de fond si acolo se reia procedurile dupa principiile care ghideaza judecata in prima instanta.
am inteles ca "prima instanta" nu inseamna instanta din primul ciclu procesual, ci instanta de fond, chiar si in rejudecare. corect?
pentru precizare sint in situatia in care sentinta a fost desfiintata in intregime (toate incheierile)
inseamna ca sint din nou la prima zi de infatisare?,inteleg ca pot sa mai chem pe altcineva in garantie, fiindca sint din nou in prima instanta? va multumesc