Forum Discuţii juridice Executare silită Modalitate executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Modalitate executare silita

Cum poate o persoana sa-si recupereze o suma de bani imprumutata catre cineva, in urma unui proces pe care l-a castigat in instanta, dar debitorul a facut recurs, iar intre timp, acesta din urma isi instraineaza bunurile imobile prin vanzare pt a nu putea fi executat silit?
Daca sentinta instantei de fond va ramane neschimbata dupa calea de atac, se va pune in executare si se va face poprire pe veniturile debitorului. Doar daca nu exista o alta posibilitate de executare se poate ajunge la bunurile acestuia..
Puteti solicita instantei care judeca procesul luarea unor masuri asiguratorii!
Daca debitorul cu scopul de a invoca fictiv starea de insolvabilitate ,a instrainat bun imobil dupa de instanta de judecata a pronuntat sentinta favorabila creditorului,
acesta din urma ,poate formula actiune revocatorie de revocare a contractului de vanzare -cumparare imobil