Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anularea unei donatii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anularea unei donatii

daca o persoana, a donat cuiva un apartament si acum ar vrea sa isi retraga donatia,poate? este legal ce vrea? in ce masura ar putea face asta? donatia este facuta prin notariat. multumesc mult:(
donatia pt a fi valabila doar la notar se poate face,
donatia poate fi revocata strict pe cateva motive: atentat la viata donatorului, uciderea lui, aducerea unor grave injurii acestuia , ingratitudine si dc i se naste un copil dupa donatie(initial nu a avut ) , vezi art.
829 Cod civil si urm
Cab.Av.Doroiman Camelia, Avocat
Donatia are vreo clauza?