Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... procedura comunicare CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

procedura comunicare CEDO

As avea nevoie de o informatie privitoare la aspectul inregistrarii unei cereri de catre CEDO.
Anume ce confirma inregistrarea de catre curte a unei cereri, si in cit timp de la depunerea ei sa astept raspuns.
Va intreb pt ca am depus o cerere cu confirmare de primire, am primit confirmarea cam intr-o saptamina ce consta in stampilarea acesteia din care se poate distinge f greu ceva.
Temerea mea e sa nu treaca termenul de 6 luni...
Eu am trimis formularul dedeschidere procela cedo pe 20 mai 2010 iar pe 17 iunie 2010 am primit confirmarea de la strassburg de la grand greffier cu cererea de a la mai trimit o motivare de recurs si 10 coduri de bare pteventuale cereri de trimis. dar de atunci e tacere..a trecut un an...
Nu exista un termen fix in care Curtea trimite confirmarea inregistrarii dosarului si codurile de bare.
Acest termen variaza si in functie de numarul de dosare inregistrate la Curte, de cat de aglomerata este grefa romaneasca, etc.
Deci acest termen poate fi de o saptamana sau chiar de 2-3 luni.

Daca totusi a trecut o luna sau chiar mai mult, dvs puteti solicita Curtii sa confirme primirea plangerii si sa va comunice numarul de dosar.
Daca sunteti amabila, cum se poate solicita aceasta confirmare de primire Curtii?
Exista vreun formular tip, ca si cel de cerere initiala?
Puteti sa va adresati Grefei Curtii sa va comunice in ce stadiu se afla plangerea dvs.