Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorare capital social SRL.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorare capital social SRL.

Sunt asociat unic intr-un SRL nou infiintat, am primit in contul firmei o suma de bani sub forma de imprumut pe care trebuie sa-i inapoiez in cateva zile.
Pot majora capitalul social, ce acte imi trebuiesc?
Si cat dureaza?
Nu puteti face majorarea de capital in acest caz. Bani vor pleca deci din firma. Acum ca sa intelegeti ce e cu majorarea de capital. Scriptic va aparea alta valoare la capitalul social dupa ce faceti toate procedurile la registrul comertului. Dar in cont bancar aveti totusi banii. Apoi puteti cumpara ceva cu ei, deci nu veti mai avea banii dar aveti produse sau mijloace fixe. Pe cand asa, dumneavoastra veti restitui banii si nu veti mai avea nimic.
Am inteles, multumesc!