Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Aport personal catre un srl nou
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Aport personal catre un srl nou

Buna ziua,

Am infiintat un nou srl cu un capital social de 200 lei, acum pentru cheltuielile de amenajare a spatiului, plata contabil, plata salarii etc, cum depun bani in contul firmei? Imprumut firma sau maresc capitalul social?

De asemenea daca sunt asociat unic al firmei ma pot angaja la alta firma?
Nu majorati capitalul social, ci creditati firma pe baza de contract de imprumut
Puteti depune numerar, fie in casieria fie in contul bancar al firmei.Daca suma este mai mare, puteti intocmi un contract de imprumut. Puteti si majora capitalul social, prin depunerede numerar, dar procedura e mai greoaie. Calitatea de asociat unic nu va impiedica sa fiti salariat la alta firma.