Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... iesire minor din tara- posibil?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

iesire minor din tara- posibil?

Am o declaratie notariala a tatalui copilului in care acesta isi da acordul sa iasa din tara pe o perioada de 2 sapatamani.
Acum, imi spune ca a mers la acelasi notar si a anulat declaratia.

Eu la frontiera mai pot folosi acea declaratie cu acordul lui?

Multumesc
Va duceti la tribunal si obtineti solutia finala a incredintarii minorului spre crestere si educare cu mentiunea pe spate definitiv si irevocabil timbrat si semnat de judecatorul de serviciu.Aceasta decizie o prezentati la granita impreuna cu pasaportul minorului.Drum bun!!!
Mergeti la notarul respectiv si verificati daca a revocat declaratia. In mod normal, trebuia sa va notifice revocarea, dvs. o puteati folosi deja, invocand faptul ca nu ati avut cunostinta despre actiunea tatalui.