Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura emisa in valuta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura emisa in valuta

Buna ziua.
O societate comerciala din Romania poate emite facturi in euro catre o alta societate comerciala tot din Romania? In ce conditii?
Va rog si baza legala daca se poate!
Multumesc!
Norme metodologice Cod Fiscal:
"Art. 155 al.5

72. (1) Factura prevăzută la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal va fi întocmită în orice limbă oficială a statelor membre ale Uniunii Europene, dar la solicitarea organelor de inspecţie fiscală trebuie asigurată traducerea în limba română. Baza de impozitare poate fi înscrisă în valută, dar, dacă operaţiunea nu este scutită de taxă, suma taxei trebuie înscrisă şi în lei. Pentru înregistrarea în jurnalele de vânzări, baza impozabilă va fi convertită în lei, utilizând cursul de schimb prevăzut la art. 1391 din Codul fiscal."