Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata facuta in 2010, insa factura este in 2011 - cum ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata facuta in 2010, insa factura este in 2011 - cum inregistrez?

Buna ziua,
Am platit in avans in decembrie 2010, iar marfa mi-a venit in transe in februarie si aprilie. Eu am inregistrat cheltuiala in 2010, trebuia sa astept factura sau e suficient extrasul de cont?

Multumesc.
Contabilitatea la PFA se tine in partida simpla, veniturile si cheltuielile se iau in calcul la impozit in momentul platii respectiv a incasarii, prin urmare este corect cum ATI procedat. In schimb receptia ( nirul ) îl faceți in 2011