Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Concesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Concesiunea

Buna ziua am cumparat o casa care avea terenul concesionat acuma concesiunea pe teren e pe numele meu pe 25 de ani si am platit-o 10 ani intrebarea mea este daca la sfarsitul contractului de concesiune voi deveni proprietar pe teren .P.S . nu pot sa cumpar terenul ca sa termin odata cu concesiunea aceasta. multumesc.:D
Trebuie sa urmariti regimul juridic al acelui teren. Sa vedeti daca este in proprietatea privata a statului sau in proprietatea publica a statului. Daca terenul este in proprietatea publica nu poate fi vandut, respectiv cumparat.Daca este in proprietatea privata a statului o eventuala vanzare nu se poate face decat in anumite conditii.
Analizati si actul de concesiune( cauze, conditii).

succes
av. Ileana Schwarz