Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Concesionare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Concesionare teren

Buna ziua.Am o intrebare,la care cred ca sunteti cei mai informati pentru a-mi da un raspuns corect.
In anul 1996 am obtinut(prin licitatie)un teren pe care mi-am costruit o casa,terenul fiind concesionat pe 25 ani.Dupa expirarea concesiunii voi putea deveni proprietar si pe teren?In speranta ca am fost suficient de explicita,va rog sa ma lamuriti.Multumesc anticipat.
Mergeti si discutati cu cel care v a concesionat terenul si vedeti care sunt conditiile.
Terenurile pentru a fi concesionate trebuie să aparțină domeniului privat al statului. Aceste terenuri pot fi și vândute. Prin urmare, la sfârșitul perioadei de 25ani puteți încerca să cumpărați acel teren. În contractul de concesiune încheiat au fost înscrise niște condiții. Prin urmare, numai prin cumpărare ați putea deveni proprietar.