Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Deschidere proces in oras resedinta al angajatului sau ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Deschidere proces in oras resedinta al angajatului sau al angajatorului ?

Va salut!
Avem urmatoarea situatie: angajatul are resedinta in jud. X iar angajatorul este din jud. Y. Angajatul hotaraste sa deschida proces pe litigiu de munca impotriva societatii unde a activat. Procesul se va deschide in orasul de resedinta al angajatului sau in orasul de resedinta unde activeaza firma ?
Va multumesc anticipat !
Instanta competenta este Tribunalul in a carui raza isi are resedinta salariatul.

In acest sens, art.284 alin.2 C.mun. prevede:
(2) Cererile referitoare la cauzele prevazute la alin. (1) se adreseaza instantei competente in a carei circumscriptie reclamantul îsi are domiciliul sau resedinta ori, dupa caz, sediul.
Cornel Vasile, Consilier juridic