Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... datoriile institutiilor publice
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

datoriile institutiilor publice

Pentru institutiile publice care au datorii catre furnizorii de servicii(lucrari de investitii) executate si nedecontate in totalitate din lipsa de fonduri ce acte normative reglementeaza esalonarea platilor sau chiar renegocierea contractelor incheiate
Esalonarea la plata se face in temeiul OUG nr. 29 / 2011, conform art. 2 prezenta ordonanta se aplica tuturor contribuabililor indiferent de forma de organizare, fizice sau juridice de drept public sau privat.
In art. 3 gasiti ce obligatii pot face subiectul esalonarii, iar in art. 4 aveti conditiile esalonarii.

Daca eu ca scoala am datorie la o societate cu care am incheiat un contract pentru reparatia acoperisului si datorita faptului ca nu a mai aparut o noua hotarare de guvern care sa aloce suma restanta pentru a plati lucrarea contractanta, cum pot cere esalonare la plata? Eu sunt datoare fata de societatea respectiva nu fata de ANAF.
Incheiati un acord de esalonare cu creditorul dumneavoastra.