avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SALARIZARE ASOCIATIE NON PROFIT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SALARIZARE ASOCIATIE NON PROFIT

Asociatie non profit, fara scop patrimonial. ce mijloc poate fi folosit de catre o acociatie fara scop patrimonial care nu detine bani sa isi plateasca membrii.
Se poate intocmi un proces verbal prin care membrii asociatiei sa nu fie renumerati pentru munca oferita? va multumesc,


Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:38, 29 August 2011
Membrii asociatiei nu pot fi remunerati decat daca au incheiate contracte de munca. Avand in vedere ca cei care au constituit asociatia sunt si angajati, cred ca ar trebui sa-si inchida contractele de munca pana cand asociatia va avea din nou activitate si venituri, altfel, contributiile sociale ar fi datorate si nu prea vad sensul unei indatorari a asociatiei fata de propriii ei membri.
e_rainbow_love a scris:

Asociatie non profit, fara scop patrimonial. ce mijloc poate fi folosit de catre o acociatie fara scop patrimonial care nu detine bani sa isi plateasca membrii.
Se poate intocmi un proces verbal prin care membrii asociatiei sa nu fie renumerati pentru munca oferita? va multumesc,





Incetati c.i.m. si incheiati contracte de voluntariat ... legea prevede ca se pot incheia astfel de contracte in cazul ONG-urilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociatiile pot avea profit? Josephine_Morrani Josephine_Morrani Infiintez o asociatie si doresc sa lucrez ca angajat la proria asociatie dar sa am si alti angajati. Evident, oferind niste servicii, vom avea un profit. Logic ... (vezi toată discuția)
Asociatie culturala Crinisor Crinisor Buna ziua, va rog sa imi spuneti: asociatia ce contracte poate incheia, ce colaborari poate avea cu pj/pf? Membrii ei ca sa fie renumerati, trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Preluare asociatie non profit lukserv lukserv am intrat in posesia unei asociatii non profit, la care sunt si vicepresedinta. Asociatia s-a infiintat 16.08.2010.Presedinta nu s-a ocupat de ea si nu nici o ... (vezi toată discuția)