Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SALARIZARE ASOCIATIE NON PROFIT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SALARIZARE ASOCIATIE NON PROFIT

Asociatie non profit, fara scop patrimonial. ce mijloc poate fi folosit de catre o acociatie fara scop patrimonial care nu detine bani sa isi plateasca membrii.
Se poate intocmi un proces verbal prin care membrii asociatiei sa nu fie renumerati pentru munca oferita? va multumesc,

Membrii asociatiei nu pot fi remunerati decat daca au incheiate contracte de munca. Avand in vedere ca cei care au constituit asociatia sunt si angajati, cred ca ar trebui sa-si inchida contractele de munca pana cand asociatia va avea din nou activitate si venituri, altfel, contributiile sociale ar fi datorate si nu prea vad sensul unei indatorari a asociatiei fata de propriii ei membri.
e_rainbow_love a scris:

Asociatie non profit, fara scop patrimonial. ce mijloc poate fi folosit de catre o acociatie fara scop patrimonial care nu detine bani sa isi plateasca membrii.
Se poate intocmi un proces verbal prin care membrii asociatiei sa nu fie renumerati pentru munca oferita? va multumesc,

Incetati c.i.m. si incheiati contracte de voluntariat ... legea prevede ca se pot incheia astfel de contracte in cazul ONG-urilor.