avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire/Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire/Partaj

buna ziua ma
va rog sa ma sfatuiti ce pot sa fac in legatura cu o mostenire dupa unchiul meu
unchiu meu a decedat,dupa el au ramas sotia lui si fiul lui care este minor 13 ani
matusa mea este stabilita in Italia
la inmormantare a spus ca doreste sa imi lase mie tot
casa batraneasca pamanturi etc
problema acum apare
matusa si si verisorul meu sunt singuri mostenitori la cele 2 case batranesti (in aceiasi curte) tata avand drept de mostenire la (parte la pamanturi)
dar casa nu este trecuta pe matusa mea
dar dupa unchiul meu ea si verisoru meu raman in casa

ne puteti sfatui va rugam ce putem face?
PS:matusa mea trebuie sa plece in 2 zile in Italia

va multumesc cu respect C.I.C
Ultima modificare: Vineri, 20 Mai 2011
claudell, utilizator
Cel mai recent răspuns: claudell , utilizator 22:09, 26 Mai 2011
Mergeti cu actele de proprietate, si de stare civila la un notar si deschideti succesiune si partaj .Se vor rezolva toate . Daca nu , la un avocat si va deschide o actiune in instanta prin care cereti sa se constate ca unchiul decedat nu a acceptat in termen succesiune dupa bunici, ci numai tatal dvs. care va deveni unicul mostenitor , al carui succesor sunteti dvs.
cazacuioana a scris:

Mergeti cu actele de proprietate, si de stare civila la un notar si deschideti succesiune si partaj .Se vor rezolva toate . Daca nu , la un avocat si va deschide o actiune in instanta prin care cereti sa se constate ca unchiul decedat nu a acceptat in termen succesiune dupa bunici, ci numai tatal dvs. care va deveni unicul mostenitor , al carui succesor sunteti dvs.


va multumesc din suflet
va doresc numai bine si sanatate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune, acte necesare MariaCalota MariaCalota Buna seara, am nevoie de un sfat dacă se poate cât mai urgent! As vrea sa bag o taxa de succesiune la casa bunicilor(din partea tatălui). Taxa de succesiune ... (vezi toată discuția)
Mostenire cu probleme Swamera Swamera Buna ziua. Am o serie de probleme cu o mostenire dupa bunicii mei. Lucrurile stau cam asa: Bunicul a decedat in 2001( nu a lasat vreun testament sau ... (vezi toată discuția)
Succesiune problematica Swamera Swamera Buna ziua, Avem probleme cu o succesiune din partea bunicilor, mai ales din cauza faptului ca nu stim ce avem de facut in momentul de fata. Situatia se ... (vezi toată discuția)