Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu un politist violent
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu un politist violent

Sunt intr-o situatie foarte delicata si va rog sa ma ajutati. Trebuie sa divortez de sotul meu care este extrem de violent. Avem o fetita de 1 an si 9 luni. Locuim impreuna intr-un apartament de serviciu MIRA,al carui titular este sotul,eu fiind colocatar. Ca si proba concreta a faptului ca este violent, am doar un certificat medico-legal de anul trecut, cu 4-5 zile ingrijiri medico-legale si plangerea pe care am depus-o la parchet, pe care am retras-o(#-o). putinele persoane care cunosc calvarul prin care trec nu doresc sa vina ca martori la divort, motivand ca "e treaba voastra,stii si tu ca nu e bine sa te bagi in astfel de situatii".Dar eu cred ca le este frica de el. Nu am unde sa ma duc cu fetita. Din indemnizatia de ingrijire copil nu imi pot permite sa inchiriez o locuinta si totodata sa-i asigur fetitei conditii decente de viata. Cum sa procedez ca sa nu raman in strada cu fetita? Cum trebuie sa procedez la partaj? Ca el o sa spuna, cum a mai spus: vrei partaj?? ia centrala din perete,ia parchetul de pe jos,ia jumatate din mobila ! si eu ce fac cu ele?unde le duc? In plus, are si oarecare "cunostinte" in randul avocatilor si judecatorilor.si imi spune ca nu-i pot face nimic, ca imi aduce "un microbuz de martori "care sa spuna ce vrea el. In plus nu pot sa parasesc domiciliul impreuna cu fetita pentru ca m-a amenintat ca-mi face dosar penal pentru parasire de domiciliu si ma da afara din serviciu. Imi este frica sa mai stau in acceasi casa cu el.eu si fetita putem obtine dreptul de folosinta a locuintei si evacuarea lui? Nu mai vreau sa fiu sacul lui de box, nu vreau ca fata mea sa creasca in scandaluri si sa-si vada tatal beat in fiecare zi! Va rog din suflet sa ma ajutati. Va multumesc.
Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Imi sunt foarte utile. astept pana la 1 septembrie ca sa introduc actiunea de divort pentru a lua termen normal de 3 saptamani. in acest timp,"sotul" nu intelege sa contribuie la cheltuielile curente ale casei, si nici la plata ratelor la banci sau la cheltuielile cu intretinerea fetitei. pleaca dimineata devreme si se intoarce foarte tarziu, noaptea. Din bunatate,s-a oferit ca , dupa divort sa locuiesc cu copilul in aceeasi casa, stiind ca acest lucru imi este IMPOSIBIL. acum nu plec, pentru ca nu am unde sa ma duc pur si simplu.Dupa cum v-am mai explicat, locuim impreuna intr-un apartament de serviciu al MIRA. sotul refuza sa semneze contractul de vanzare cumparare tocmai in ideea ca eu sa nu am nicun drept. am facut poze in apartament si copii dupa facturile bunurilor cumparate( pe care le-am gasit). sunt multe pe care nu le am. am si poze cu starea jalnica in care era apartamentul in momentul in care ne-am mutat.o intelegere in privinta partajului nu este posibila, iar eu nu am bani sa platesc procese interminabile, mediatori, evaluatori, executori.Din salariu abia imi ajung banii sa traiesc de azi pe maine cu fetita. Cu speranta ca ma veti indruma,va multumesc.Alina B.
Divortul si incredintarea minorului nu va dura mult.
Va puteti permite un avocat.Aveti si sanse foarte mari de reusita.Nu e bine sa le irositi.
In general partajele sunt mai scumpe.

avocat Claudiu Lascoschi
exact prin aceasta situatie am trecut si eu........sotul tau te ataca de frica,nu pentru ca ar fi un zmeu.stau si ma gandesc cum sa te ajut.....un sfat;ai grija de tine si de copilul tau!
alli am pute face plangeri si memorii la inspectorii sefi,dar sa le facem toate nevestele sau fostele neveste de politisti si in felul acesta probabil v om fi luate in considerare si se va face ceva impotriva acestor fel de oameni.mi se pare stigator la cer ca sotia si copilul politistului sa ste in strada si POLITISTUL bine_merci in casa,ca si cand nici usturoi n a mancat,nici gura nu i miroase.....pai ,stimati domni responsabili cu linistea si siguranta cetateanului onest,puneti lupul paznic la oi?o trimiteti pe alli sa se adreseze politistului comunitar?pai,sotul meu era politist comunitar,eu cui trebuia sa ma adresez?e f usor sa vb atunci cand nu suntem in situatie...:">
prietenoasa a scris:

alli am pute face plangeri si memorii la inspectorii sefi,dar sa le facem toate nevestele sau fostele neveste de politisti si in felul acesta probabil v om fi luate in considerare si se va face ceva impotriva acestor fel de oameni.mi se pare stigator la cer ca sotia si copilul politistului sa ste in strada si POLITISTUL bine_merci in casa,ca si cand nici usturoi n a mancat,nici gura nu i miroase.....pai ,stimati domni responsabili cu linistea si siguranta cetateanului onest,puneti lupul paznic la oi?o trimiteti pe alli sa se adreseze politistului comunitar?pai,sotul meu era politist comunitar,eu cui trebuia sa ma adresez?e f usor sa vb atunci cand nu suntem in situatie...:">
Prietenoasa, cum postezi nu prea esti prietenoasa! Altfel vorbind,ally_alex06 s-a plans pe acest forum de o problema de familie! a gresit pentru faptul ca a afirmat ca trebuie sa divorteze si ar trebui ajutata cu sfaturi! Opinia mea este:nu divorta alli_alex06! Pe mine nu m-ai convins cu problema ta!