Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Exista premii on line de la Google?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Exista premii on line de la Google?

Am primit doua mailuri de la Google in care ma anunta ca am castigat niste sume si avand in vedere ca pe mailul meu am castigat sa dau si alte informatii cum ar fi numele, nationalitatea, etc Poate fi adevarat sau daca raspund o sa-mi ceara si numarul de card sau imi viruseaza calculatorul?:sorry:
Putin probabil ca Google sa ofere astfel de castiguri si sa le anunte prin mail.
Singura optiune este un mare DELETE!
Cel mai probabil este vorba despre o incercare de inselatorie.
Ignorati si/sau stergeti e-mail-ul.
Primul pas este cererea de informatii personale, apoi informatii despre conturile dumneavoastra.
Acestea doua impreuna pot fi folosite intr-un mod daunator dvs. (in speta realizarea inselatoriei)
PopescuAdam, utilizator
Chiar şi Eminescu face referire la Google, când spune: "De te-ndeamnă, de te cheamă, tu rămâi la toate rece" :)

La modul general, nu este indicat să răspundeţi la e-mailuri care sunt scrise într-o limbă pe care n-o cunoaşteţi.
mariana drm a scris:

Am primit doua mailuri de la Google in care ma anunta ca am castigat niste sume si avand in vedere ca pe mailul meu am castigat sa dau si alte informatii cum ar fi numele, nationalitatea, etc Poate fi adevarat sau daca raspund o sa-mi ceara si numarul de card sau imi viruseaza calculatorul?:sorry:

:)) Mailuri de la google? Deci...cand te suna cineva apare un numar de telefon al celui care te suna nu? La fel cand primesti mail ,expeditorul are o adresa nu? Ia scrie-o aici sa o verificam si noi=D>.
PS : Bula e anuntat ca a castigat la loto.In loc sa se bucure cade intr-o stare de suparare,nedumerire,intrebare...Prietenul lui mai nedumerit de ce bula nu sa bucura il intreaba: Bula,nu te bucuri ca ai castigat???? Bula raspunde : ba da ...ce sa zic... DAR NU AM JUCAT NICIODATA!