avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Exista premii on line de la Google?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Exista premii on line de la Google?

Am primit doua mailuri de la Google in care ma anunta ca am castigat niste sume si avand in vedere ca pe mailul meu am castigat sa dau si alte informatii cum ar fi numele, nationalitatea, etc Poate fi adevarat sau daca raspund o sa-mi ceara si numarul de card sau imi viruseaza calculatorul?:sorry:
Cel mai recent răspuns: silviu3marian , utilizator 01:25, 3 Iunie 2011
Putin probabil ca Google sa ofere astfel de castiguri si sa le anunte prin mail.
Singura optiune este un mare DELETE!
Cel mai probabil este vorba despre o incercare de inselatorie.
Ignorati si/sau stergeti e-mail-ul.
Primul pas este cererea de informatii personale, apoi informatii despre conturile dumneavoastra.
Acestea doua impreuna pot fi folosite intr-un mod daunator dvs. (in speta realizarea inselatoriei)
Ultima modificare: Miercuri, 25 Mai 2011
PopescuAdam, utilizator
Chiar şi Eminescu face referire la Google, când spune: "De te-ndeamnă, de te cheamă, tu rămâi la toate rece" :)

La modul general, nu este indicat să răspundeţi la e-mailuri care sunt scrise într-o limbă pe care n-o cunoaşteţi.
mariana drm a scris:

Am primit doua mailuri de la Google in care ma anunta ca am castigat niste sume si avand in vedere ca pe mailul meu am castigat sa dau si alte informatii cum ar fi numele, nationalitatea, etc Poate fi adevarat sau daca raspund o sa-mi ceara si numarul de card sau imi viruseaza calculatorul?:sorry:


:)) Mailuri de la google? Deci...cand te suna cineva apare un numar de telefon al celui care te suna nu? La fel cand primesti mail ,expeditorul are o adresa nu? Ia scrie-o aici sa o verificam si noi=D>.
PS : Bula e anuntat ca a castigat la loto.In loc sa se bucure cade intr-o stare de suparare,nedumerire,intrebare...Prietenul lui mai nedumerit de ce bula nu sa bucura il intreaba: Bula,nu te bucuri ca ai castigat???? Bula raspunde : ba da ...ce sa zic... DAR NU AM JUCAT NICIODATA!

Alte discuții în legătură

Frauda prin internet madalin1985 madalin1985 Buna ziua Am si eu o mare problema , acum aproximativ 1 luna am fost contactat pe mail in urma unei aplicari pe un site de joburi de catre o asa zisa ... (vezi toată discuția)
Santaj informatic/date furate/imi cere bani DoruD DoruD Buna ziua Am primit un mail (in folderul Spam) de la un individ care sustine ca a instalat un malware pe un site pentru adulti , ca eu am accesat situl si el ... (vezi toată discuția)
Mail ciudat LuminitaCamelia LuminitaCamelia Buna ziua Am primit urmatorul mail si nu stiu despre ce este vorba: \\"Stimate domnule/doamna, conform legii UI (Utilizatorilor de Internet) aprobata ... (vezi toată discuția)