Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Raspundere contraventionala si raspundere delictuala??
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Raspundere contraventionala si raspundere delictuala??

1). O Societate Comerciala in cazul cand savarseste o fapta contraventionala cu vinovatie, se incheie un p-v de constatare si sactiune a contraventiilor. Cui revine sa achite, amenda?? (Societatea, si daca este insolvabile? responsabilitatea revine administratorului sau dupa caz altei persoane cu responsabilitate..!!):O
2). Daca o Asociatie de Prop. convoca o Adunare Generala unde se discuta si problema de reparatie a terasei blocului.
a). Terasa blocului fiind proprietate comuna si este gestionata juridic de catre Asoc. Prop. prin organele sale de conducere (comitet executiv, presedinte si administrator cu obligatii executive).
b). Terasa nu se repara..!! si, din acest motiv cand ploua sunt infiltratii de ape pluviale in apartamentele de la ultimul nivel cu consecinte destul de grave (deteriorari ale zugravelilor peretilor).
c). Proprietarii care au suferit, si sufera prejudicii, actioneaza in instanta Asoc.de Prop. cu cerere de "raspundere delictuala a Asociatiei de Prop." Acestia fac dovada prejudiciului, chiar si reprezentantul legal al asociatiei recunoaste prin unele acte depuse la dosar ca exista un prejudiciul cauzat proprietarilor din motivul aratat, dar se motiveaza ca nu sunt bani.. este o scuza??:D
Cine raspunde de prejudiciu cauzat prin neglijenta organilor de conducere ale asociatiei; proprietarii prejudiciati, presedintele, comitetul executiv sau administratorul.??????#-o
Cum credeti ca s-a pronuntat instanta pe fond ???? X-(
Astept un raspuns cat mai pertinent..=D>
obligatii platii amenzii revine administratorului societatii.
As dori si celelalte raspunsuri,,, sper ca nu solicit prea mult..B-)
1. O societate comerciala nu "savarseste o fapta contraventionala cu vinovatie", fiind doar o denumire, o entitate juridica pentru functionarea careia raspund oamenii, ceio care o conduc, cei care muncesc in aceasta entitate. Un autobuz nu poate fi amendat ci soferul acestuia.
Expuneti concret situatia si poate mai comentam, daca e cazul.
2. Proprietarii sunt vinovati din mai multe motive printre care: nu si-au ales presedintele si membrii comitetului care sa faca treaba, nu i-au schimbat imediat cand au constatat ca nu-si fac treba, nu s-au implicat sa ia locul celor din comitet, nu au vrut sa contribuie la constituirea fondurilor necesare stabilite in adunarea generala sau in comitet, nu au reparat terasa pe cheltuiala proprie urmand a solicita in instanta recuperarea banilor de la ceilalti vecini prin intermediul asociatiei.
Sa astepatam sau poate ne spuneti dv, cum s-a pronuntat instanta!
cum sa fie vinovati proprietarii?
daca s-a stabilit in a.g. sa se faca reparatia si c.e. nu a facut demersurile necesare, atunci sunt buni de plata ei, pt. ca nu pot hotara ei ce, cum, si cand sa faca
Sunt deacord cu Dv. D'l adriantot, Am mai multe p-v unde spune ca se sactioneaza contraventional SC. X reprezentata prin administrator Y pentru ca a savarsit fapta prevazuta si sactionata contraventional de art.Z din Legea V cu amenda fff.
Adoua chestiune este ca instanta se contrazice pe ea insasi respinge si exceptiile si argumentele Asoc.de propietari cat si actiunea ca neintemeiata. Ok. a aplicat gresit legea, de ce ?? pentru ca nu atinut cont ca Asoc. de Prop. prin organele sale gestioneaza juridic prop.comuna (dispozitii prevazute in L.230/2007 si HG nr.1588/2007, deasemeni si in Statutul asociatiei); responsabilitatea revine comitetului executiv chiar si presedintele in solidar pentru prejudiciile create proprietarilor, dispozitii raportate la disp. art.999 Cod civil (..omul este responsabil...si din neglijenta sa)... Sper ca am raspuns la ce va interesat..Ok??:O

Proprietarii nu pot avea vreo vina;; de faptul ca organele de conducere ale asociatiei nu isi fac datoria. Vina proprietarilor o incuba atunci cand obligatia de plata din lista de plata a asociatiei nu o onoreaza la termen,,,in rest responsabilitatea revine 1000% presedintelui comitet executiv respectiv administrator.. Am adaugat si pentru utilizatorul de mai sus pentru ca are perfecta dreptate..:((
Manole Dumitru, utilizator