Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legalitatea functionarii administratorului si a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legalitatea functionarii administratorului si a cenzorului cu contract de prestari servicii.

Buna seara tuturor celor de la Avocatnet.ro. Anul trecut la Ad.Gen. a Asoc.de Propr. a condominiului in care detin o proprietate, a fost ales un alt Com.Exec. evident cu un alt presedinte. C.Ex. actual este format din fostul presedinte, un fost membru (dinC.Ex. vechi), doi membri noi ( unul fiind eu) si evident actualul presedinte (fost membru in C.Ex. vechi), dar prin virtutea inertiei, administratorul si cenzorul au ramas tot cei vechi (fara votul Ad.Gen.). Toate "bune si frumoase" pana aici, numai ca, in urma lipsei de transparenta, a lipsei comunicarii si a luarii deciziilor de catre cei vechi, nu s-au organizat decat doua sedinte de comitet pana acuma ( 03.2013-01.2014), iar la nici una din ele nu s-a facut act aditional de continuare a contractului de prestari servicii ai celor doi mai sus mentionati ( adm. si cenzor). Lipsa actelor aditionale este consemnata si de catre Primarie, in urma controlului efectuat in aceasta luna. Intrebarile mele sunt : Activitatea acestor doua societati mai este legala la Asoc. de Prop. din care fac si eu parte ? Plata serviciilor celor doua firme, in perioada sus mentionata este legala ? Mentionez ca sedintele de comitet lunare, nu au avut loc, pentru ca, nu le-a convocat domnul actual presedinte, iar despre actele aditionale la contractele celor doua societati, nu s-au adus in discutie niciodata ( din motive probabil lesne de inteles). X-( Mai am o intrebare, va rog frumos, : Doi dintre membrii actualului C.Ex. ( cei vechi) sunt remunerati. Este legal, daca nu sunt mandatati in acest sens ? #-o Va multumesc mult ! Astept raspuns in scurt timp.
Conform norme in vigoare
L nr 230/2007 ART. 33

(2) Cenzorul sau cenzorii aleşi ai asociaţiei de proprietari pot fi remuneraţi pe baza unui contract de mandat, conform hotărârii adunării generale a proprietarilor, la data adoptării bugetului anual de venituri şi cheltuieli.

CAP. V
Administrarea în asociaţia de proprietari
ART. 35
(1) Pentru activitatea de administrare care include activităţi de administrare tehnică, de contabilitate şi casierie, asociaţia de proprietari poate angaja fie persoane fizice atestate pentru funcţia de administrator de imobile, fie poate încheia contract de administrare cu persoane juridice specializate şi autorizate, care au ca obiect de activitate numai domeniul asociaţiilor de proprietari ori care au ca activitate principală administrarea imobilelor pe bază de tarife sau contract.
Administratorilor de imobile li se aplică în mod corespunzător prevederile art. 21 alin. (2) şi ale art. 22.
(2) Persoanele fizice pot fi angajate prin încheierea unui contract individual de
muncă, conform celor stabilite prin negociere directă
.

In temeiul normelor mentionate rezulta ca
nu s-a facut act aditional de continuare a contractului de prestari servicii ai celor doi mai sus mentionati ( adm. si cenzor)

existenta contractelor de prestari servicii,nu respecta norma precizata ,in special in ceea ce priveste firma de administrare a condominiului,cu care legea prevede inchierea de contract de administrare
Mai exista situatia aparte,in care cenzorul nu este membru proprietar in cadrul asociatiei de proprietari,situatie in care nu se mai incheie contract de mandat
Aspectul ca au fost organizate numai 2 sedinte ale comitetului executiv se datoreaza inclusiv dezinteresului membrilor comitetului executiv care daca exista situatii care impun,se pot dispune sedinte ale comitetului executiv oricand situatia o impune
Este legal, daca nu sunt mandatati in acest sens ?

L nr 230/2007 ART. 32
(1) Preşedintele asociaţiei de proprietari sau membrii comitetului executiv pot fi
remuneraţi pe baza unui contract de mandat, conform hotărârii adunării generale a
proprietarilor, la data adoptării bugetului anual de venituri şi cheltuieli
.
ynocentta, utilizator
Stimata "Ynocenta", multumesc pentru indrumarile legale, dar repet, cei doi (administrator si cenzor ) au contract de prestari servicii cu Asoc. de Propr. din anul 2010, numai ca, din anul 2013 cu actualul C.Ex. nu s-a facut act aditional de continuare a contractelor. Deci mai presteaza legal serviciile catre asociatie ? Iar in legatura cu cei doi membri din C.Ex care sunt remunerati, acestia nu sunt mandatati de Adunarea Generala din martie 2013. Sunt legal remunerati ? Multumesc.
Pacat ca indrumarile legale ,nu va sunt suficiente
Deci...indiferent de cand exercita responsabilitatea de administrator de imobil,persoana juridica specializata si autorizata avea obligatia sa incheie contract de administrare
Inexistenta contractului de administrare atrage automat consecinta netemeiniciei si nelegalitatii platii
in legatura cu cei doi membri din C.Ex care sunt remunerati, acestia nu sunt mandatati de Adunarea Generala din martie 2013

Daca cei 2 membri din C.Ex care sunt remunerati nu sunt mandatati de adunarea generala din martie 2013,pe cale de consecinta ,in temeiul disp
L nr 230/2007 art ART. 32
(1) Preşedintele asociaţiei de proprietari sau membrii comitetului executiv pot fi
remuneraţi pe baza unui contract de mandat
, conform hotărârii adunării generale a
proprietarilor, la data adoptării bugetului anual de venituri şi cheltuieli.

Daca nu exista contract de mandat dispus de adunarea generala la data adoptarii bugetului de venituri si cheltuieli,pe cale de consecinta ,nu exista temei legal pentru eventuala plata a celor 2 membrii ai comitetului executiv
@floyd
De ce trebuia sa faca administratorul si cenzorul act aditional la contractul din 2010. Este acest contract limitat ca perioada de valabilitate?

Daca cei 2 membri sunt remunerati, prin contract de mandat, inseamna ca au niste atributiuni de care se ocupa, ca doar n-or fi platiti degeaba!
In principiu este legal si nu AG stabileste asta, ci membrii comitetului.
Conditia este ca aceste indemnizatii sa se incadreze in anvelopa salariala din BVC.