Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hotarare nelegala (?)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hotarare nelegala (?)

Inculpatul a fost condamnat la 3 ani inchisoare pentru savarsirea infractiunii de furt calificat, cu aplicarea dispozitiilor art. 75 lit. a, 74 lit. a, b C.pen.
Raportat la cuantumul pedepsei considerati legala hotararea data in prima instanta?
Va multumesc!
La individualizarea pedepsei imstanta, va face apicarea art.72 diun codul penal avind in vedere circumstantele reale ale savirsirii faptei, circumstanetle personale ale inculptatului, de pericolul social al faptei, si va dispune condamnarea avind in vedere si scopul social-eductaiv al pedepsei aplicate. Deci o asemenea pedepsa fata de acest imprejurari poate aparea ca legala. Daca exista nemultumiri se poate decalra apel citicindu-se sentinta sub aspectul individualizarii si a cuantumului pedpsei aplicate
In toate cazurile de furt calificat prevazute de art.209 alin.1 si 2 C.pen., pedeapsa minim apentru savarsirea acestei infractiuni este de 3 ani si raportat la art.74 lit.a si art.75 lit.a din Codul penal, consider ca instanta a pronuntat o hotarare legala, in prima instanta.
raportandu-ne la art.209 c.pen si la cele retinute de instanta art 74 lit a,b si art.75 lit a cod penal, hotarea are temei legal avand in vedere ca pedeapssa minima prevazuta de c.pen pt art 209 c pen este de 3 ani iar instanta a condamnat infractorul la aceasta pedeapsa.
Da. Dar daca avem 209 lit.a C.p ( doua sau mai multe persoane impreuna), circumstantele de agravare si atenuare retinute nu intra in concurs, si atunci coborarea pedepsei sub 3 ani era obligatorie. Cel putin eu asa inteleg.
Din pacate in speta am furt savarsit in timpul noptii, astfel ca din acest punct de vedere hotararea este legala.

Multumesc pentru atentia acordata!