Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... pfa - contributii sanatate (inclusiv retroactiv?)
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

pfa - contributii sanatate (inclusiv retroactiv?)

am deschis un PFA si ma intereseaza si pe mine in primul rand daca este legal sa imi ia cei de la casa de sanatate banii retroactiv,din anul 2006,tinand cont de faptul ca mi-am deschis PFA din 2009,si in al doilea rand daca este obligatoriu sa platesc la casa de pensii,tinand cont de faptul ca nu am foarte mari venituri.
Buna seara,
va recomand sa studiati Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, unde la art.6, alin (1), se specifica: "in sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu prin efectul legii:
pct IV. persoanele care realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut [adica 2.022 leix4=8.088 lei (2.022 este cunatumul pentru anul 2011, pentru anul 2010 a fost de 1.836 lei si 1.580 lei pt. anul 2009 spre ex)] utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si care se afla in una dintre urmatoarele situatii:
lit c) persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
Daca ati fost somer si ati beneficiat de ajutor de somaj, pt. acea perioada sunteti scutita de plata contributiei la pensii.
Referitor la perioada 2006-2009 trebuie sa vedeti daca ati realizat venituri si in ce cunatum.
Din cate stiu pana la aparitia Legii 263/2010 puteati stabili dvs. care era suma cu care doreati sa va asigurati la casa de pensii (existand totusi un minim si acolo), insa din 2010 s-a schimbat metodologia.
In orice caz studiati legea mentionata anterior (L 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice)si cred ca veti gasi acolo raspunsurile necesare.
Succes.