Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz demisie

Termenul de preaviz inscris intr-un contract individual de munca anterior modificarii Codului Muncii este aplicabil in noile conditii sau se modifica automat odata cu modificarile aduse legislatiei muncii? Va multumesc
Ramane termenul vechi de 15 zile calendaristice pentru CIM incheiate inainte de aparitia legii 40/2011. In caz contrar s-ar incalca principiul neretroactivitatii legilor inscris in Constitutie. Sub nicio forma nu se poate accepta act aditional pe preaviz demisie 20 zile lucratoare decat pentru noile CIM.
Multumesc!
annabela a scris:

Ramane termenul vechi de 15 zile calendaristice pentru CIM incheiate inainte de aparitia legii 40/2011. In caz contrar s-ar incalca principiul neretroactivitatii legilor inscris in Constitutie. Sub nicio forma nu se poate accepta act aditional pe preaviz demisie 20 zile lucratoare decat pentru noile CIM.

Care este textul de lege care prevede ca obligatoriu in c.i.m. se trece durata maxima de preaviz prevazuta de Codul Muncii in cazul demisiei ?
Din punctul meu de vedere, CIM fiind o conventie ca oricare alta partile pot agrea orice termen, inclusiv lichidare la zi, dar fara a trece de pragul maxim impus de legislatia muncii. Observ ca angajatorul tinde sa stipuleze in CIM durata maxima, ceea ce conform modificarilor din 30 aprilie 2011, a devenit 20 de zile lucratoare....probabil in ideea de a crea identitate cu preavizul de concediere. Intrebarea initiala, daca bine am inteles, era daca angajatorul are dreptul sa intocmeasca acte aditionale de modificare a duratei preavizului la demisie pentru CIM incheiate inainte de 30 aprilie 2011. Raspunsul meu e fara echivoc : NU....Oricum aditionalele nu sunt acte unilaterale, nu pot fi impuse salariatului, dar daca acest consimte, din naivitate, necunostinta, poate semna fara nicio problema si pentru 20 de zile lucratoare :)
Eu m-am referit la acest lucru pe care l-ati postat : „Sub nicio forma nu se poate accepta act aditional pe preaviz demisie 20 zile lucratoare decat pentru noile CIM”.

Nu exista obligativitatea trecerii in c.i.m. incheiate dupa 01.05.2011 a duratei maxime de preaviz in cazul demisiei ... partile pot negocia intre o zi si 20 de zile lucratoare termenul de preaviz...