Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz demisie

Termenul de preaviz inscris intr-un contract individual de munca anterior modificarii Codului Muncii este aplicabil in noile conditii sau se modifica automat odata cu modificarile aduse legislatiei muncii? Va multumesc
Consider ca primul utilizator - cel care a adresat intrebarea - a fost deja lamurit de la primul raspuns. Nu cred ca e cazul sa mai facem parada de dictoane in limba latina. Ok, suntem de acord ca angajatorul nu poate baga pe gat niciunui salariat un act aditional pe care nu si-l doreste. In rest, CIM e o conventie guvernata de vointa partilor. Normal ca cine doreste poate semna aditional si pentru 100 de zile preaviz la demisie.....
ok, sorry daca am exagerat :">

apropo poti sa semnezi act aditional cu 100 de zile preaviz la demisie doar ca nu va fi valabil :D

In schimb pot sa iti dau un exemplu prin care angajatorul "te poate face" sa semnezi acel act aditional si fara a fi naiv sau nestiutor.
Iti prezinta frumos o hartie "act aditional" prin care specifica faptul ca :
1 se modifica grila de salarizare;
2 se modifica termenul de preaviz la 20 de zile lucratoare conform C.M.

Ce o sa faca angajatul, o sa ia banutii sau o sa-i refuze?
ContSters61634, utilizator