Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz demisie

Termenul de preaviz inscris intr-un contract individual de munca anterior modificarii Codului Muncii este aplicabil in noile conditii sau se modifica automat odata cu modificarile aduse legislatiei muncii? Va multumesc
In contextul actual, in care lipsa locului de munca impinge persoana sa faca o serie de concesii, sa raspunda cu vocea gatuita la intrebarea privind ''salariul dorit'' temandu-se ca daca va cere prea mult nu va mai fi contactat, cand asteapta cu infrigurare telefonul mantuitor care sa il anunte ca a fost selectat....oare chiar credeti ca se poate pune problema ''negocierii'' termenului de preaviz la demisie? Angajatorul are tot interesul sa isi tina omul durata maxima...Teoria e frumoasa, mi-a placut si mie in facultate, dar din pacate, in practica datele problemei se schimba: apar ore suplimentare neplatite, zile de sarbatoare legala in care se munceste etc. Cine carteste poate pleca la AJOFM sa isi faca dosar de somaj....ori daca e mai indraznet, sa isi faca dreptate la Tribunal - contencios-administrativ, ca deh, se judeca in regim de urgenta, nu se platesc taxe de timbru, sarcina probei e rasturnata..teorie, teorie si iar teorie...
Da, exista posibilitatea negocieri termenului de preaviz in cazul demisiei .. nu vad niciun impediment decat mentalitatea unora de a sustine ca angajatorul este cel care decide , iar salariatul nu are niciun cuvant de spus ... din pacate va pot contrazice cu multe aspecte practice intalnite zi de zi pe acest aspect .
Eu nu zic ca nu aveti dreptate, dimpotriva. Tin minte si acum vorbele profesorului meu de dreptul muncii: ''sa nu va fie teama sa il infruntati pe angajator ori chiar sa il dati in judecata daca stiti ca aveti dreptate, crezand ca el e un Dumnezeu intangibil coborat pe pamant.'' Din pacate putini au curajul de a o face. De ce? Tot din practica pot sa va spun ca suntem un popor caruia ii place sa se ''caciuleasca'', sa dea spaga, sa refuze cu obstinenta informatia, sa vorbeasca cand ar trebui sa taca si invers. Iar cei putini, care stiu si vor sa isi reclame drepturile, fac nota discordanta in peisaj. Astfel ca, mentalitatea despre care vorbiti a fost indelung alimentata de unii si de altii, transformandu-i in victime colaterale pe putinii care nu accepta compromisuri. App, fac parte din categoria celor carora angajatorul ar fi vrut sa ii dea la semnat act aditional cu preaviz demisie 20 de zile lucratoare. Refuzul argumentat nu i-a fost pe plac. In prezent ne salutam, dar nu vorbim.....;)
annabela a scris:

Eu nu zic ca nu aveti dreptate, dimpotriva. Tin minte si acum vorbele profesorului meu de dreptul muncii: ''sa nu va fie teama sa il infruntati pe angajator ori chiar sa il dati in judecata daca stiti ca aveti dreptate, crezand ca el e un Dumnezeu intangibil coborat pe pamant.'' Din pacate putini au curajul de a o face. De ce? Tot din practica pot sa va spun ca suntem un popor caruia ii place sa se ''caciuleasca'', sa dea spaga, sa refuze cu obstinenta informatia, sa vorbeasca cand ar trebui sa taca si invers. Iar cei putini, care stiu si vor sa isi reclame drepturile, fac nota discordanta in peisaj. Astfel ca, mentalitatea despre care vorbiti a fost indelung alimentata de unii si de altii, transformandu-i in victime colaterale pe putinii care nu accepta compromisuri. App, fac parte din categoria celor carora angajatorul ar fi vrut sa ii dea la semnat act aditional cu preaviz demisie 20 de zile lucratoare. Refuzul argumentat nu i-a fost pe plac. In prezent ne salutam, dar nu vorbim.....;)

Intr-adevar , asa este ... referitor la ideea preavizului in cazul demisiei , va pot spune ca din cauza unor ”asa-zisi specialisti in domeniul Resurselor umane” s-a trecut la vehicularea ideii ca termenul de preaviz este de 20 de zile lucratoare, iar angajatorii fac uz de acest lucru.
Salutare am citit postarile de mai sus si vad ca nu s-a lamurit inca o situatie.

annabela a scris:
Sub nicio forma nu se poate accepta act aditional pe preaviz demisie 20 zile lucratoare decat pentru noile CIM.

Care este acel text de lege care interzice incheierea unui act aditional prin care sa fie modificat termenul de preaviz pentru cim vechi???
Faptul ca angajatorul nu poate impune unilateral modificarea termenului de preaviz nu inseamna ca partile nu-l pot modifica prin act aditional si pentru contractele individuale de munca mai vechi, incheiate anterior intrarii in vigoare a noilor reglementari.. Ce principiu se incalca, principiul neretroactivitatii??? Acela se aplica doar la faptul ca termenul de 15 zile calendaristice in cazul demisiei stipulate in cim mai vechi ramane in vigoare si este perfect aplicabil si sub legea noua. Cum de altfel si in contractele noi se pot stabili termene de preaviz mai mici de 20 de zile lucratoare. Daca de exemplu intr-un contract "nou" este stipulat un termen de preaviz in cazul demisiei de 15 zile calendaristice (exact asa cum era prevazut maximul in vechea reglementare) acesta va fi perfect valabil deoarece 15 zile calendaristice nu vor depasi niciodata 20 de zile lucratoare. In plus nimic nu impiedica partile sa stabileasca un termen de preaviz maxim - 20 de zile lucratoare pentru ctr mai vechi. Adica ce odata incheiat contractul nu se mai poate negocia, in limitele legii, termenul de preaviz al demisiei?? Cu ce sunt mai cu "mot" contractele noi fata de cele vechi? Pe langa principiul neretroactivitatii legii noi mai exista si un alt principiu si anume tempus regit actum. Astfel ce nu era posibil intr-o anumita perioada devine posibil in prezent.