Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de mostenire

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cum pot dobandi titlul de proprietate pe mostenirea de la parintii mei in situatia urmatoare:mama decedata din 1983 , iar tata in 1994. Dupa mama a fost facuta dezbaterea mostenirii dar dupa tata nu. Precizez ca mai am o sora in viata. Eu am ramas in casa parintilor si am platit taxele aferente casei si terenului, permanent fara contributia sorei mai mari. Deoarece au trecut 28respectiv 17 ani de la decesul parintilor mai este nevoie de dezbatere, partaj mostenire?
multumesc
Sigur. Trebuie facuta si succesiunea dupa tata.
puteti sa-mi spuneti si cum sa procedez?
Prezentati-va la un notar.
ms...interesant citat...
..“Nu eu sunt bufonul, ci societatea monstruos de cinică şi naiv de inconştientă care pretinde că este serioasă numai pentru a-şi ascunde mai bine nebunia.” (Salvador Dalí)
Desigur, este nevoie sa demarati dezbaterea succesorala, pentru ca trebuie sa obtineti certificatul de mostenitor, doar astfel veti putea devenip roprietarul bunurilor care compun masa succesorala.Acum, desi in ceea ce va priveste este evident ca ati administrat bunurile si ati facut acte apte a fi considerate acceptare tacita , depinde daca si sora dvs. a facut ceva in sensul de a accepta mostenirea, expres sau tacit.Fiindca daca si ea ar putea dovedi ca ar fi acceptat mostenirea dupa mama, fie si in mod tacit, si nu va veti intelege amiabil,astfel incat sa rezolvati totul la notar, va trebui sa va adresati instantei