Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Mai pot recupera suma de bani cu care am girat ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Mai pot recupera suma de bani cu care am girat ?

Sotia mea a facut anul trecut un imprumut pe societate comerciala (unde este asociat unic si administrator) sub forma de linie de credit in valoare de 10.000 euro , iar eu am fost girant. Cand a venit termenul de restituire a sumei respective , sotia a refuzat onorarea platii si eu am fost obligat sa achit prin transfer bancar suma de 385 mil lei vechi .
Acum suntem in divort , prima infatisare fiind de abia in octombrie anul curent . Am vreo sansa sa recuperez acesti bani ? Pot avea pretentii la aceasta societate comerciala ?
Va multumesc !
Puteti incerca recuperarea sumelor de la societate, legea conferindu-va acest drept de regres impotriva celui ptr care ati girat, dar important este ca acea societate a sotiei dvs sa desfasoare activitate, sa aiba active urmaribile.
Societatea are activitate in momentul de fata . Daca m-ati putea ajuta si cat m-ar costa toata afacerea ?
Multumesc anticipat !
0729497779 / Razvan