Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilant 2010, unde se face depunerea
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilant 2010, unde se face depunerea

Un contabil m-a sfatuit ca si anul acesta depunerea bilantului pe anul trecut
se face atat la registrul comertului cat si la administratia financiara.
Am fost la registrul comertului si am fost informat ca se face numai la administratia financiara.
Va rog sa imi confirmati dc depunerea se face numai la administratia financiara.

(situatia mea e urmatoarea: SRL cu cifra de afaceri 0, neinghetat)

Multumesc anticipat
Da..
Numai la administratia financiara pina la 31.05.2011.
ei transmit datele la reg. comertului.:D
Pana la 30.05.2011 inclusiv.-150 zile de la incheierea exercitiului.
Numai la Administratia Financiara. Bilantul trebuie certificat de un expert contabil (sau alta persoana care poate face certificarea in conditiile legii).
Termen: 30.05.2011
giv, utilizator
Cu stima "giv"<contabil>

Speta data>SOCIETATE CU ACTIVITATE ZERO!!!!!
Ce sa "certifice" un expert contabil, si de unde chestia cu CERTIFICAREA???
Exista vreun temei juridic care stipuleaza CERTIFICAREA DE BILANT?

Decând cutuma "obiceul locului" este temei juridic pentru ca un bilant sa poată fi recunoscut oficial.
In situaţia în care nu respect "obiceiul locului" şi respect norma legală referitoare la condiţiile de recunoaştere a BILANTULUI CA LEGAL ÎNTOCMIT, adica cu respectarea normelor elaborate de MFP pentru întocmire şi semnare, care sunt consecinţele?
Respectiv în speţa dată societate fără activitate în exerciţiul precedent, dar cu activitatea nesuspendată şi fără regim fiscal declarativ derogatoriu, depun până la 28 Februarie o DECLARATIE DE INACTIVITATE ori până la 30 Mai un Bilant forma scurta copiind in F10 coloana1 in col.2 si in col 2 F20 trecând zero si semnez, eu administrator, si la intocmit desi nu am studii economice superioare, rămânând posibilitatea de a fi făcut contravenient la L.82/1991 si sanctionat cu o amenda de la 2.000 lei la 3.000 lei.
In fond Dvs. folosiţi sintagma "certificare" în loc de "semnare". Nu?!
Mircea SCALAT, Contabil
MirceaSCALAT a scris:

Cu stima "giv"<contabil>

Speta data>SOCIETATE CU ACTIVITATE ZERO!!!!!
Ce sa "certifice" un expert contabil, si de unde chestia cu CERTIFICAREA???
Exista vreun temei juridic care stipuleaza CERTIFICAREA DE BILANT?

De multe ori tine si de "obicieiul locului".