Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ordonanta de urgenta nr. 119/2007
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ordonanta de urgenta nr. 119/2007

As dori sa aflu daca recuperarea de debite cu Ordonanta de urgenta nr. 119/2007 se poate face in cazul in care nu exista un contract semnat intre parti, doar pe baza facturii? Factura poate sa inlocuiasca contractul comercial?
Instanta competenta poate fi ceea din localitatea unde debitorul are sediul social?
Va multumesc.
1.nu se poate solicita recuperarea creantei in baza oug 119/2007 in lipsa unui contract, dar puteti apela la somatia de plata og 5/2001.
2. da, ca regula, instanta competenta este cea de la sediul debitorului. dar, daca va gasiti intr-unul din cazurile de competenta alternativa, puteti alege o alta instanta deopotriva competenta ( de ex, conf art 10 pct. 4, in cererile privitoare la obligatii comerciale, pe langa instanta de la sediul debitorului mai este competenta si intanta locului unde obligatia a luat nastere sau aceea a locului platii ).