avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... recuperare creante
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

recuperare creante

vreau sa procedez la recuperarea unor creante in baza oug 119/2007 si nu stiu unde trebuie sa depun cererea, care este instanta competenta. mai mult decat atat, am doua tipuri de clienti
-facturi sub 5000, care trebuiau achitate numerar, de regula la sediul nostru
-facturi peste 5000, care trebuiau achitate prin banca, deci la sediul debitorului
in concluzie care este instanta competenta pentru solutionarea fondului cauzei.
scuze pentru formulare, nu sunt " de meserie "
Cel mai recent răspuns: bluetextil , utilizator 08:42, 7 Martie 2009
instanta este cea comerciala din cadrul tribunalului teritorial si credem ca aveti nevoie de un jurist/avocat pentru a reusi
In materie comerciala competenta teritoriala este alternativa, fie la instanta de la locul unde a luat nastere obligatia, fie la instanta de la locul platii. Reclamantul alege intre cele doua instante deopotriva competente.
Tribunalul este competent doar daca valoarea cererii este de peste 100.000 lei. Sub aceasta valoarea este competenta material judecatoria.
multumesc,
bluetextil
multumesc,
bluetextil-recuperare creante

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordonanta de urgenta nr. 119/2007 gabosiistvan gabosiistvan As dori sa aflu daca recuperarea de debite cu Ordonanta de urgenta nr. 119/2007 se poate face in cazul in care nu exista un contract semnat intre parti, doar ... (vezi toată discuția)
119/2007.... erebul erebul Care este instanta competenta pentru solutionarea O.U.G 119/2007? (vezi toată discuția)
Exceptie de necompetenta teritoriala robertsega32 robertsega32 Am dat in judecata o firma din alt judet. Am formulat cerere pe somatie de plata. Judecatorul a ridicat exceptia de necompetenta teritoriala. E corect? ... (vezi toată discuția)